prírodné afrodiziakum
tabletky na erekciu

Prírodné afrodiziaká – ako fungujú a prečo sú pre náš sexuálny život prospešné?

To, že dnes na trhu existujú rôzne prostriedky na zvýšenie sexuálnej chuti a libida je všeobecne známe. Tieto prostriedky sa nazývajú afrodiziaká. Najmä prírodné afrodiziaká majú v našom intímnom živote dôležitú úlohu, a to zlepšiť ho do takej miery, ako sa len dá. Ktoré prírodné afrodiziaká sú účinné a výťažky z ktorých rastlín obsahujú výživové doplnky na podporu erekcie a sexuálnej výkonnosti? Dočítate sa v našom článku.

Čo znamená afrodiziakum?

Afrodiziakum možno definovať ako potravinu či látku, ktorá podporuje libido, zvyšuje sexuálny apetít, podporuje rozkoš a prípadne zvyšuje sexuálny výkon. Len pre zaujímavosť, pojem afrodiziakmum pochádza z gréčtiny a je odvodené zo slova aphrodisios, ktoré sa vzťahuje ku gréckej bohyni lásky, sexuality, plodnosti a zmyselnosti Afrodite. Už starovekí Gréci hľadali rôzne spôsoby, ako nabudiť sexuálnu túžbu rozličnými spôsobmi. Afrodiziaká, ktoré dnes poznáme, obsahujú práve prírodné zložky a výťažky z rastlín s afrodiziakálnymi účinkami a majú rôznu formu a zloženie.

Výhodou prírodných afrodiziák je, že nespôsobujú svojím užívateľom negatívne vedľajšie účinky a ich sila závisí od druhu koncentrácie afrodiziák. O čoraz väčšej popularite afrodiziák svedčí aj množstvo prípravkov rôznych značiek (kozmetické prípravky, gély a krémy na intímne partie, výživové doplnky a pod.), ktoré tieto afrodiziaká obsahujú v hojnom množstve, sú ľahko dostupné, bez lekárskeho predpisu a zároveň sú bezpečné.

Medzi najpopulárnejšie rastliny s afrodiziakálnymi účinkami, ktoré sa používajú napríklad pri výrobe výživových doplnkov na zlepšenie erekcie, posilnenie libida a sexuálnej výdrže STOPOREX® patrí Maca (žerucha peruánska), Kotvičník zemný (Tribulus terrestris) či Ženšen (Panaxginseng) a ďalších (Saw Palmetto, Ashwaganda). Poďme sa teda na ne pozrieť bližšie.

Maca

Maca (Lepidium meyenii) alebo inak peruánsky ženšen je peruánska rastlina, ktorej hlavným zdrojom aktívnych látok je jej koreň. Rastie v nadmorskej výške medzi 4000 až 4500 metrov nad morom v centrálnych Andách. Tradične sa tam využíva najmä pre jej afrodiziakálne vlastnosti a pozitívne účinky na plodnosť. Niektoré vedecké štúdie potvrdzujú, že Maca reálne zvyšuje sexuálnu túžbu a sexuálne funkcie mužov (ale aj žien) už po približne 8 až 12 týždňoch užívania (sledované u mužov vo veku 21-56 rokov). To všetko vďaka svojmu bohatému zloženiu živín, minerálov (zinok a jód) a esenciálnych mastných kyselín.

Maca zerucha peruanska

Okrem toho, že táto rastlina blahodarne vplýva na sexuálne zdravie muža tiež Maca podporuje plodnosť žien, bojuje proti príznakom menopauzy a zlepšuje sexuálne funkcie ženy. Štúdie tiež preukazujú, že sa prostredníctvom užívania doplnkov s výťažkami z tejto rastliny upravila, ba dokonca úplne vytratila sexuálna dysfunkcia.

A perlička na záver: Maca sa tiež prezýva ako„peruánskaViagra“. Dôvod? Stimulačný vplyv na stoporenie a libido, čiže chuť na sex. Látky obsiahnuté v rastline majú pozitívny vplyv aj na sexuálny apetít a početnosť spermií.

Tribulus

Kotvičník zemný (tribulusterrestris) je jednoročná bylina typická pre suché podnebie. Bežne sa používa na zlepšenie športovej výkonnosti, pri neplodnosti či strate libida. Extrakt z tejto rastliny je rovnako, ako aj extrakt z Macy, základnou zložkou STOPOREX® KLASIK – výživového doplnku na podporu mužskej erekcie.

Ide o účinné afrodiziakum a ako sme už vyššie spomínali – o mužský stimulant výkonnosti, fyzickej sily a najmä – testosterónu. Práve tento účinok je dôležitý pre podporu sexuálneho výkonu, či už ide o kvalitnejšiu erekciu, viac libida alebo podporu potencie.

Ženšen

Ženšen alebo inak nazývaný Všehoj ázijský (Panaxginseng) je populárna rastlina najmä v tradičnej čínskej a kórejskej medicíne. Najviac cenený je takzvaný červený ženšen, ktorý sa používa pri liečbe rôznych ochorení a zdravotných problémov u mužov aj žien. Ženšen je zároveň najúčinnejším prírodným afrodiziakom pre ženy, tak aj pre mužov.

Je prísadou mnohých výživových doplnkov na posilnenie ženského, aj mužského libida (STOPOREX®). Jeho pravidelné užívanie a konzumácia nielen, že podporuje hladinu testosterónu a estrogénu, ktorá zvyšuje túžbu po sexe, ale je aj výborným prostriedkom pri problémoch s menštruáciou. U mužov zas užívanie ženšenu môže viesť k zlepšeniu symptómov poruchy erekcie, ba dokonca užívanie červeného ženšenu môže byť vhodnou alternatívou pre liečbu impotencie.

SawPalmetto

Ďalšou dôležitou látkou, ktorú doplnky výživy pre podporu erekcie, libida a sexuálnej výkonnosti STOPOREX® obsahujú, je extrakt zo Saw Palmetto, palmovitej plazitej rastliny známej už niekoľko storočí pre jej afrodiziakálny vplyv a podporu sexuálneho zdravia. Bylina má pozitívny vplyv na stav prostaty, spermiogenézu, tvorbu ejakulátu a samozrejme aj na pevnosť a kvalitu erekcie. Podporuje tiež vysoké libido u mužov.

Ashwaganda

STOPOREX®Prolong obsahuje ako svoju najdôležitejšiu zložku extrakt z rastliny Ashwaganda – byliny známej vďaka svojmu pôsobeniu na nervový systém a duševnú vitalitu. V ľudskom tele vplýva na hladinu kortizolu a pomáha na zníženie podráždenosti, stresu a nervozity. Naopak, podporuje hormonálnu rovnováhu, vytrvalosť pri sexe a je afrodiziakum.

Známe prírodné afrodiziaká v potravinách

Ak teda chcete podporiť svoju či partnerkinu sexuálnu túžbu, vášeň a sexuálny apetít a v neposlednom rade aj svoje zdravie, na afrodiziaká by ste rozhodne nemali zabúdať. Či už vo forme užívania výživových doplnkov pre skvalitnenie erekcie, posilnenie libida a sexuálneho života, ktoré výťažky z prírodných afrodiziák obsahujú, alebo vo forme potravín a jedál, ktoré bežne nájdete aj vo vašej kuchyni. Mnoho z nich má totiž vplyv nielen na libido, ale v prípade mužov aj na zlepšenie erekcie.

Medzi najznámejšie afrodiziaká v jedle patria napríklad morské plody, chilli, oriešky, koreniny ako vanilka, škorica, rozmarín, čierne korenie, mäta, zázvor, muškátový orech či klinčeky, ale aj taký med, káva, ananás, maliny, jahody, cesnak, cibuľa, čokoláda a kakao či dokonca zázvor, granátové jablká či špargľa. Dobre vedieť, čo poviete?